25. 01. 2024
Blog
Barvanje lesenih oken je povsem enostavno
Barvanje lesenih oken je prej ali slej nujno opravilo, saj je les naravni material, ki se skozi leta razteza in krči. Na njegovo življenjsko dobo vplivajo predvsem sončni žarki, zaradi katerih razpoka in zbledi. A na srečo je obnova oken precej enostavnejša, kot se morda sliši, saj jo lahko opravi praktično vsak. Čeprav se zdi, da je barvanje slabost tovrstnih okvirjev, pa je obenem tudi prednost, saj pri aluminijastih ali plastičnih okvirjih obnova ni mogoča. Ko se enkrat obrabijo, jih lahko le zamenjamo, medtem ko lahko leseno okno zlahka poživimo in mu povrnemo prvotni sijaj. Barvanja se lahko lotimo tudi v primeru, če se barve naveličamo ali pa zamenjamo notranje pohištvo.
Kako se lotiti barvanja lesenih oken?
Celoten postopek je zelo enostaven. Najprej moramo vsako leseno okno posebej odmontirati in iz njih odstraniti tečaje ter kljuko. Šele, ko je okvir položen v vodoravno lego in ko imamo pripravljene vse pripomočke (čopič, lepilni trak, steklen kozarec za vlaganje, brusilni papir, strgalo, zaščitni lak, barvo, krpo, razredčilo za čiščenje, valjček in kit za les) se lahko lotimo dela.
Prvi korak je, da s pomočjo razmaščevalca, vroče vode in gobice odstranimo vso umazanijo.
Ko je leseno okno čisto, se lotimo odstranjevanja laka in stare barve. Pri tem si pomagamo z brusnim papirjem ali brusilnikom. Zelo pomembno je, da smo pri brušenju pazljivi, saj moramo odstraniti le lak, obenem pa ne smemo poškodovati lesnih elementov. Barve ni potrebno odstraniti povsem do gladkega, saj se bo na hrapavo površino nova barva bolje prijela. Kljub temu pa je potrebno zelo dobro odstraniti prah, ki je nastal med brušenjem. Slednjega najlažje prepihamo, lahko pa ga odstranimo tudi z vlažno krpo.
Ko je okvir zbrušen, se lotimo drugega koraka obnove oken. Ko se lotimo postopka, ima ponavadi leseno okno že manjše poškodbe, kot so razpoke, praske in vdolbine. Le-te moramo pred barvanjem nujno izravnati s kitom za les, katerega je najlažje nanesti s pomočjo lopatice. Ko se ta zasuši, okvir spet pobrusimo in z njega odstranimo nastali prah.
Čeprav se zdi, da je na tej točki že čas za barvanje lesenih oken, pa je izrednega pomena, da pred tem nanesemo še zaščitni nanos. Le-ta bo okvir zaščitil pred lesnimi škodljivci, poleg tega pa ga bo ohranil lepega še dolgo časa. Ko se sloj posuši, spet ponovimo postopek brušenja in odstranjevanja prahu. V kolikor želimo ohraniti naravni videz, je s tem postopkom obnova oken končana.
V kolikor pa si želimo novega videza, je čas, da nanesemo še nanos pokrivne barve. Izberete lahko kakršnikoli odtenek, pomembno je le, da se barvanja lesenih oken lotite na poglobljenih površinah in šele nato nadaljujete na večjih, gladkih površinah.
Če si želite čimbolj popolnega videza, vam svetujemo, da s čopičem barvate le robove, okvir pa prebarvajte z valjčkom. Slednji omogoča bolj enakomeren nanos, je pa res, da boste morali postopek večkrat ponoviti. Med delom bodite pozorni, da si oblečete primerna oblačila, saj je tovrstne barve težko odstraniti. Poleg sebe pa ne pozabite zaščititi tudi steklene površine, ki jo je potrebno pred nanosom barve prelepiti z lepilnim trakom.
KATERA BARVA ZA LESENO OKNO JE NAJPRIMERNEJŠA?
Obstaja več vrst različnih barv, vsaka pa ima svoje prednosti in slabosti. Za zunanjo uporabo so najprimernejše tiste, ki temeljijo na osnovi organskih topil, saj so zelo obstojne na različne vremenske vplive. Njihova težava je le, da med sušenjem oddajajo zelo neprijeten in močen vonj. Medtem ko topila hlapijo, je nujno zračenje prostora, saj lahko v nasprotnem primeru pride do glavobolov, alergičnih reakcij na koži in razdraženosti oči.
Barvanja lesenih oken se lahko lotite tudi z barvami na vodni osnovi, ki ne oddajajo neprijetnega vonja. Ker se hitro posušijo in ker je mogoče sveže madeže odstraniti kar z vodo, jih uporabljajo kljub temu, da so manj obstojne. Svetujemo vam, da jih uporabljate le za notranjo rabo.
Tretja opcija pa je, da celoten postopek skrajšate. Namesto, da nanesete zaščitni premaz in nato pokrivno barvo, lahko uporabite le lazuro, ki ohrani značilnosti naravnega materiala. Na ta način boste imeli bistveno manj dela, saj je potreben le dvojni nanos lazure. Tudi to najenostavneje nanašamo s pomočjo čopiča in valjčka. Obnova oken je na tak način zares hitra.
Kako pogosto je potrebna obnova oken?
Mnogi, ki kolebajo med plastičnimi, aluminijastimi in lesenimi okni, se sprašujejo, kako težavno je vzdrževanje. Res je, da je potrebno okvirje iz naravnega materiala pogosteje obnavljati, a to nikakor ne pomeni, da bi morali to početi vsako leto.
Kako pogosto je barvanje lesenih oken potrebno, je težko reči, saj je zelo odvisno od same lege in vremenskih vplivov. Tisti okvirji, ki so obrnjeni proti vzhodu in jugu, so bolj izpostavljeni močnim sončnim žarkom, zato bo lak začel odstopati hitreje. Kljub temu pa naj vas ne skrbi, saj je postopek, ki smo ga opisali, enostaven in ne zahteva veliko časa. Delo lahko uspešno opravi prav vsak.